Preporod.com

Četvrtak
28 Aug 2008
  • Prijava
  • Registracija
    Registracija
    Polja označena asteriskom (*) su obavezna.
    Ime: *
    Korisničko ime: *
    E-mail: *
    Šifra: *
    Potvrda Šifre: *
Veličina teksta
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Početna arrow Rubrike arrow Interview arrow Muslimanima ne fali mudrosti i vizije nego konkretnih ideja i programa
Muslimanima ne fali mudrosti i vizije nego konkretnih ideja i programa Ispis E-mail
31.10.2006

U Istanbulu smo sreli dr. Anwara Ibrahima, bivšeg zamjenika premijera Malezije. Nakon šest godina provedenih u zatvoru ovaj malezijski intelektualac je aktivan kako na domaćoj tako i na međunarodnoj sceni. Ne govori mnogo o prošlosti i više je orijentiran na budućnost. Iskoristili smo njegov boravak na konferenciji “Muslimani Evrope” koja se 1. i 2. jula, 2006. godine održala u Istanbulu da za čitaoce našeg lista govori o svom iskustvu, političkom angažmanu, stanju sloboda u muslimanskim društvima, odnosima BiH i Malezije, sekularizmu i muslimanima u Evropi.

Izdvajamo jedno od pitanja koje smo mu postavili: 

PREPOROD: Zabranjeno vam je političko djelovanje do aprila, 2008. godine. Da li će ova odluka biti preispitana i šta očekujete po tom pitanju?
Ibrahim: Znate, ovo na neki način reflektuje situaciju u kojoj imate represivne i netolerantne sisteme u mnogim muslimanskim zemljama. Kada se desi razlika u mišljenju onda ili uspijete postati ministar ili idete u zatvor. Nema ostati između. Oni koriste sudove, a opet je pitanje koliko su ti sudovi nezavisni. Mene se to ne tiče. U Maleziji se pokazalo da postoji opstrukcija sudskog procesa. Ali, ja sam još uvijek aktivan i uljučen. Postoje restrikcije, ne mogu obavljati političku funkciju. To mi mnogo ne smeta. Vjerovatno je to dobro, a daje mi i više skrušenosti, pošto ne obavljam nikakvu funkciju, da nastavim predanije raditi.

Kompletan intervju čitajte u našem novom broju od 15. jula, 2006. godine

Učitavanja: 622
Komentari (0)add comment

Napišite komentar
smanji | povećaj

security image
Upišite prikazane znakove


busy
 
« Prethodna   Sljedeća »
Advertisement

Kolumne

Aziz Kadribegović

karadzic_kol.jpg
Hapšenje Karadžića 

Mirnes Kovač

sultan_kol.jpg
Ikone samomržnje  
 


  Nedžib Smajlović

12_kol.jpg
Daleko smo (se) dogurali


Aida Krzić

cure_begova_kol.jpg
Vruće teme  

Muhamed Velić

ahmedija_kol.jpg
Da sam ja neko!?

Abdulkadir Indžić

studentica_kol.jpg
Islamski moral i naša surova stvarnost

Muhamed Jusić

ujguri_kol.jpg
Nije popularno solidarisati se sa muslimanima

Pretraga

Preporod Newsletter

newsletter_preporod.gif

 

Preporodova anketa

U medijima se više pažnje poklanja?
 

Forum

forum_preporod.gif

 

Get the Flash Player to see this player.
Flash Image Rotator Module by Joomlashack.
Muqaddima
Ibn Haldun
Kur'an u islamu
Image 4 Title
Image 5 Title