Preporod.com

Ponedjeljak
08 Sep 2008
  • Prijava
  • Registracija
    Registracija
    Polja označena asteriskom (*) su obavezna.
    Ime: *
    Korisničko ime: *
    E-mail: *
    Šifra: *
    Potvrda Šifre: *
Veličina teksta
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Početna arrow Kolumne arrow Muhamed Jusić arrow Sarajevo se nije dalo prevariti
Sarajevo se nije dalo prevariti Ispis E-mail
20.07.2007
Bilo jednom u Hrvatskoj
Iako sam lično protiv politike zabranjivanja siguran sam da je sarajevska javnost pravilno postupila kada se pobunila protiv nastupa kontraverznog hrvatskog pjevača Marka Perkovića Thompsona u njihovom gradu. I uistinu, trebao se desiti „spektakularni“ i pompezno najavljivani koncert na maksimirskom stadionu u nedjelju, 17. juna pa da se još jednom pokaže da se skupovi ovog izvođača po pravilu pretvaraju u fašističke pirove uz obilje ustaške ikonografije.
Iako je Večernji list u reportaži sa ovog za njih spektakularnog koncerta skoro sa sjetom objavio sliku na kojoj je na tribinama izvješen transparent „Sarajevo stidi se“, prisutna publika koja ga je okruživala i sam izvođač su činili sve da pokažu kako su Sarajlije i bh javnost imali pravo. Iako je namjera autora bila da kaže kako Sarajevo i nije zaslužilo takav „spektakl“ kakav je momak iz Čavoglava priredio u jednoj metropoli kakva je Zagreb, ispostavilo se da su nesvjesno Sarajevu učinili nevjerovatnu uslugu. Jer dobro je kad te takvi kude i kada čitav svijet vidi da Sarajevo još ima snage da se suprotstavi takvom divljanju fašizma.
Neukus koji se mogao vidjeti na ovom fašističkom piru i činjenica da se on skoro redovno ponavlja na ovim prostorima i to ne samo bez ikakve reakcije javnosti nego i uz podršku nekih zvaničnih političkih i vjerskih institucija, skrenuo je i svjetsku pažnju. Tako je Izraelski centar “Simon Wiesenthal”, koji uživa svjetsku reputaciju u borbi protiv fašističkih zločinaca i neofašizma, u svom saopštenju izrazio „zgražavanje i ogorčenost fašističkim obilježjima na koncertu Marka Perkovića Tompsona“. Direktor Centra Efraim Zuroff u pismu hrvatskom predsjedniku Stjepanu Mesiću od njega je zatražio „zabranu koncerata pjevača poput Thompsona na kojima se slavi fašizam i rasizam“. Reakcija ove prestižne svjetske institucije uslijedila je nakon što je Židovska organizacija Margelov institut u Zagrebu uputila otvoreno pismo premijeru Ivi Sanaderu u kojem je od njega zahtijevala da traži „opoziv ministra unutrašnjih poslova Ivice Kirina jer je `zakazala pravna država prije, u toku i nakon nedjeljnog koncerta hrvatskog pjevača Marka Perkovića Thompsona”. U obrazloženju zahtjeva za ostavkom stoji: „Obzirom na to da službe za čiji je rad i odgovoran nisu spriječile nezapamćen ustaški skup na maksimirskom stadionu u nedjelju, 17. juna, te je time prouzročena nepopravljiva šteta ugledu i interesima Republike Hrvatske pri procesu prijama u Europsku uniju, zajednicu država i naroda utemeljenu na zasadama antifašizma”.
 „S obzirom na naslov Thompsonove turneje `Bilo jednom u Hrvatskoj”, napominjemo da je jednom u Hrvatskoj bio holokaust i da to čitava Hrvatska mora znati, priznati i s dužnim se pijetetom prema toj činjenici odnositi”, kaže se u pismu koji je potpisao direktor Instituta Alen Budaj. (Hina, utorak, 19.juni, 2007.)
Premijeru je u pismu predloženo i da lično inicira u Hrvatskom saboru hitno donošenje zakona o deustašizaciji.
Nakon ovoga uslijedio je niz tekstova u američkoj i evropskoj štampi u kojem je Hrvatska žestoko kritikovana zbog tolerisanja javnog manifestovanja fašizma i fašističkih obilježja. U kritikama su prednjačili listovi New York Times, Herald Tribune i Los Angeles Times.
I onda muk.
Niko od onih koji su osuli drvlje i kamenje na bosanske franjevce i brojne druge bh institucije i pojedince koji su se usprotivili ustaškom orgijanju u Sarajevu ni da pisnu. U reakciji Instituta Simon Wiesenthal i oštroj reakciji svjetske javnosti oni nisu prepoznali ništa od onoga što u slučaju Sarajeva jesu. Ništa od priče o duhu palanke, konzervativnom i zatvorenom Sarajevu, „antihrvatskoj i antikatoličkoj atmosferi koju u glavnom BH gradu stvaraju pridošlice iz Istočne BiH“.

Po ko zna koji put pokazalo se kako ti i  takvi od Bosanaca traže da tolerišu fašizam, etnokratiju i aparthejd pod plaštom priče o multikulturi, otvorenosti i toleranciji.
Naša spremnost da prihvatimo patetično samoljublje, šovinizirani hibrid fašizirane pop kulture i vjerski militantizam nisu pokazatelji naše otvorenosti, niti spremnosti na suživot. Naprotiv, u našoj odlučnosti da se zajedno suprotstavimo fašizmu leži temelj našeg suživota i onoga što slobodno mogu nazvati „bosanskim načinom života“.

Muhamed Jusić
Učitavanja: 1236
Komentari (11)add comment

Ajvaz Dedo said:

Svaka cast Muhamede!
 
prijavi zloupotrebu
glas za
glas protiv
July 21, 2007
Glasovi: +0

pravi-put said:

Ma nacionalni primitivizam me uvjek nasmije, i nemogu se tom cudu i tim cudovistima nacuditi, kako neko moze biti umno mion (kratkovidan), primitivan?
Voljeti samo svoju naciju i voljeti neke imaginarne granice stare tek par decenija do te mjere da moze mrziti ili ubijati sve druge i drugacje ...
Mislim da nacionalisti kad lazu prvo sebe ubjede u laz, i znaju da u njihovu laz niko nevjeruje osim oni sami, i opet svoj narod lazu, i njihov narod voli kad ih bar lazu.
Hvala Allahu koji mi je dao uputu - ISLAM.
 
prijavi zloupotrebu
glas za
glas protiv
July 21, 2007
Glasovi: +0

Friggi said:

Odlican tekst
 
prijavi zloupotrebu
glas za
glas protiv
July 25, 2007
Glasovi: +0

Sadika said:

Selam!
Bilo bi lijepo kad bi Sarajevo odbilo i nastupe Zeljka Joksimovica, Gorana Bregovica, Zdravka Colica, Cece i ostalih srbo-cetnickih individua koje ga okupiraju i sludjuju mozgove nasoj omladini. Gdje su bili ovi ljudi/neljudi u ratu da dignu svoj glas protiv bombardovanja Sarajeva. Plitka su nam razmisljanja.
A Sarajevo nije odbilo gostovanje Thompsona zato sto je nesto narocito pametan narod bosnjacki, nego zato sto su Thompsonovi koncerti zabranjeni i sirom Evrope, jer jevrejski lobiji rade na zabrani tih koncerata, pa su to uradili i u Sarajaevu. Jevreji imaju svijest o svojoj zrtvi, a Bosnjaci nazalost nemaju ni identiteta. Ne znaju ni ko su, ni sta su, ni kud idu. Bosnji treba "cevap na zastavu" i on je zadovoljan.Sutra ce ga opet ubijati i progoniti, jer nista siroti Bosnjo nije naucio iz prosle tragedije. Zalosno, ali istinito!!!
 
prijavi zloupotrebu
glas za
glas protiv
August 07, 2007
Glasovi: -3

cmrcko said:

Sellam
Sadika svaka ti cast,taj zadnji citat sto si napisala,CEVAP NA ZASTAVU IMAS PRAVO,jer slabo vaspitanje,ummet i na kraju skola dovodi do labilnosti i priznavanje svakog,pa cak i do ignorisanja proslosti kao sto je i RAT u bosni,
Primjer je da u bosni trenutno nasi borci prose,a borili su se da bi Ja i Ti i drugi bili muslimani,dok nasa vlada djeli sa srbima i hrvatima glasove da bi ostali na vlasti i lagali narod;;
A tko smo mi,,,
WE SELLAM
 
prijavi zloupotrebu
glas za
glas protiv
August 09, 2007
Glasovi: -2

sandro said:

pa ovi komentari su samo za smeh
 
prijavi zloupotrebu
glas za
glas protiv
August 17, 2007
Glasovi: +3

Sadika said:

A ti sandro nemoj da ih citas niti da ulazis na stranicu.
 
prijavi zloupotrebu
glas za
glas protiv
August 17, 2007
Glasovi: +0

sandro said:

pa safira,sakura,sadika ili kako vec...procitaj s razumevanjem tekst tj.ako znas sta to znaci pa ces se i ti nasmejati.
 
prijavi zloupotrebu
glas za
glas protiv
August 17, 2007
Glasovi: +0

Sadika said:

Ja nemam obicaj da se "smejem" Sandro. "Smeju se" samo cetnici
 
prijavi zloupotrebu
glas za
glas protiv
August 22, 2007
Glasovi: +0

mumin69 said:

sadika nemoj dase ljutis na ovog ili ovu sandro-u,pustiga dase smeje !
nisu samo cetnici nasa nesreca,mismo sami sebi naj veca nesreca,i taj CEVAP NA ZASTAVI mi ga neznamo napraviti i to nam prave i prodaju siptari jer mi smo bili i sad smo i ostacemo vjerovatno za uvijek samo GLUPI BOSANCI ILI BOSJNACI,hoceli se ovo kad promjenit nisam bas nesto optimista .da nebude zabune ja nisam ni jovan ni ivan ja sam mujo od doboja i ja sam pripadam bosancima ili bosnjacima.
 
prijavi zloupotrebu
glas za
glas protiv
August 25, 2007
Glasovi: +0

saime said:

Pišemo o tome kako im narod lažu i to je laž njihova istina.
Pa draga Sadika kako očekivati da sandro razumije ovu tvoju istinu džaba gubljenje vremena sa takvima oni su zalutali i prisiljeni smo da sa takvima živimo. SELAM
 
prijavi zloupotrebu
glas za
glas protiv
September 15, 2007
Glasovi: -1

Napišite komentar
smanji | povećaj

security image
Upišite prikazane znakove


busy
 
« Prethodna   Sljedeća »

Novo iz El-Kalema

razumijevanje-islama-schuon.jpgRAZUMIJEVANJE ISLAMA -  Frithjof Schuon je na našim prostorima već afirmiran autor, ponajviše zahvaljujući prijevodu na naš jezik njegove knjige „Dimenzije islama“. Detaljnije >>>


Advertisement

Kolumne

Aziz Kadribegović

ramazan_kol.jpg
Ramazan kao predah

Mirnes Kovač

njemacka_muslimani_kol.jpg
Muslimani najreligiozniji  
 


  Nedžib Smajlović

turska_kol.jpg
Moja tetka Turska


Aida Krzić

cure_begova_kol.jpg
Vruće teme  

Muhamed Velić

ahmedija_kol.jpg
Da sam ja neko!?

Abdulkadir Indžić

studentica_kol.jpg
Islamski moral i naša surova stvarnost

Muhamed Jusić

ujguri_kol.jpg
Nije popularno solidarisati se sa muslimanima

Aktuelno izdanje

naslovna_mala.jpg

elkalem2.gif

Pretraga

newsletter_preporod.gif

 

forum_preporod.gif

 

Get the Flash Player to see this player.
Flash Image Rotator Module by Joomlashack.
Muqaddima
Ibn Haldun
Kur'an u islamu
Image 4 Title
Image 5 Title