digital-naslovna-skracena.jpg
mobitel-banner-naslovna.jpg
leksikon-banner-za-homepage1.gif
Mirnes Kovač

Mirnes Kovač

Mirnes Kovač je novinar i politički analitičar iz Sarajeva. Završio je Gazi Husrev-begovu medresu, Fakultet islamskih nauka u Sarajevu, a magistrirao je međunarodne odnose na Univerzitetu Sussex u Velikoj Britaniji. Bavi se praćenjem i analizom političkih procesa u regiji Bliskog istoka i Balkana. Predavač je na SSST-u, sarajevskom univerzitetu Sarajevo School of Science and Technology. Pored prevodilačkog rada, autor je brojnih članaka i knjiga, a kao politički analitičar saradnik je Al Jazeere, Huffington Posta i drugih elektronskih i printanih medija. Član redakcije Preporoda je od 2006. godine.

Twitter

Facebook

“Genocid se nikad ne desi samo tako!” (Genocide never happens out of nowhere!) - kažu učenjaci. Prema studiji Gregoryja H. Stantona, predsjednika organizacije „Genocide Watch”, a ranije profesora studija genocida na Univerzitetu “George Mason” u Arlingtonu, Virginia, (SAD) postoji deset faza genocida. Naši naučnici i istraživači genocida su nedavno izašli s tezom da postoji i jedanaesta - trijumfalizam, tj. slavljenje genocida i veličanje ratnih zločinaca koji su taj zločin predvodili. Tih primjera smo se nagledali u nevjerici proteklih godina. Dok ovih dana pratimo mahnite izjave i prijetnje Milorada Dodika, Željke Cvijanović, Nenada Nešića, Nenada Stevandića, Aleksandra Vulina, Ivice Dačića i ostale kohorte srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića, razmišljam o mogućoj dvanaestoj fazi genocida. Radi se o stadiju koji je zapravo kulminacija svih prethodnih faza, a manifestira se kroz otvorene prijetnje sukobom i nasiljem, odnosno, intimidacijom novim genocidom.

Vučićeve prijetnje

Uz stalnu dehumanizaciju Bošnjaka i Albanaca, sada sve učestalije slušamo prijetnje poglavito u Bosni i Hercegovini (jer na Kosovu očito ne smiju!) koje sve više poprimaju obrise nove genocidne namjere. Predsjednik Srbije Vučić, koji je bio aktivni sudionik sistema Slobodana Miloševića, ratne mašinerije koja je 1990-ih pokrenula genocidni pohod na Bosnu i Hercegovinu, a kasnije i na Kosovo, ponovno prijeti zbog civilizacijske inicijative i prava žrtava da se u Ujedinjenim nacijama dostojanstveno globalno obilježava najveći zločin na tlu Evrope nakon Drugog svjetskog rata - genocid u Srebrenici. Umjesto suočavanja s istinom o zločinu koji je bio kulminacija rastakanja bivše Jugoslavije i brutalne agresije na Bosnu i Hercegovinom i koji je presuđen u više presuda na međunarodnim sudovima koje su osnovale UN kao genocid – Vučić prijeti „da bi usvajanje te rezolucije moglo da dovede do daljih sukoba u budućnosti“ i optužuje zapadne zemlje, sponzore rezolucije o Srebrenici u UN-u, da gaze Dejtonski mirovni sporazum i ne pokazuju brigu za „stabilnost u našem regionu“ te da „jedino što žele je kolektivna kazna za srpski narod.“ 

Vučićeva diplomatska ofanziva u New Yorku proteklih dana, u kojoj najčešće ponavlja fraze kako „neće pognuti glavu“ i „borit ćemo se do kraja“ pa čak i patetičnu autoviktimizaciju predstavljajući „malu Srbiju“ kao Davida koji se bori protiv moćnog Golijata, zapravo potvrđuje da Vučić u stopu prati taktiku Ruske Federacije čiji predstavnici u New Yorku forsiraju ove izvrnute teze i prijetnje kako bi članice UN-a odvratile od podrške civilizacijskoj obavezi Ujedinjenih nacija da se priznaju greške iz bliske prošlosti i krene u procese normalizacije. Naravno, zbog nedavnog iskustva i već pokrenutih sukoba u Ukrajini, ova priča stvara strah i uznemirenost na Balkanu, a cilj joj je da kod onih koje targetira izazove pogrešne poteze i konflikt. Stoga je potrebna krajnja opreznost i smirenost. Zapaljive i panične izjave nisu adekvatan odgovor. Oprez, spremnost, zakonitost i nepopuštanje prijetnjama i aktivna saradnja sa saveznicima u EU i SAD je strategija kojom se vrlo efikasno može otkloniti ovaj intimidacijski narativ.

Dakako, te prijetnje su patološka propaganda koju režimi Vučića i njegovog bosanskog ađutanta Dodika kroz svoje poslušne medije koriste za domaću upotrebu. Na takve zamke se ne smije nasjesti na način kako to oni žele i očekuju. Jedna bosanska poslovica iz Gornjeg Podrinja veli da “sve što takvi  mogu da urade, on bi to već uradili, a što ne rade znači da to ne mogu uraditi.” Poznato je da su autoritarni režimi, da bi opstali, spremni pogaziti sve principe, sve izjave koje su davali, izvještaje koje su usvajali, nedorečene rezolucije koje su donosili, čak i izvrtati činjenice kako bi kod svojih pristaša isforsirali frentičnu laž o nametatanju kolektivne krivnje. U neslobodnim društvima to su najučinkovitije metode sprečavanja suočavanja s istinom i prošlošću. To je mitomanija koja se lahko propagira, a nažalost veoma je opasna za budućnost upravo tih kojima se servira. Ruska taktika “specijalne vojne akcije” koju pokušavaju prenijeti na Balkan u formi “specijalne propagande” jer očigledno nisu u poziciji vojno i sigurnosno izazvati sjeveroatlantske sile i otvoriti novo bojno polje. 

Kada se ruski prijatelji (proxy) na Balkanu poput Vučića i Dodika malo otrijezne i uvide da su prešli granice, onda se vade pozivima na međunarodne regulacije i pravo, potom na “mirni razlaz”, da bi kad shvate da su njihove taktike pročitane odgovarali izjavama poput Dodikove: “Ko je lud više da ratuje!?” Sve ovo govori o izvjesnom porazu politike koja već dvije decenije raspamećuje ovu zemlju jer su je pročitali svi relevantni akteri međunarodne scene. Ucjene ne daju rezultate kao ranije!? Sankcije se osjete na džepu, a još nisu u potpunosti nametnute!

Vučić i Dodik dobro znaju da nema mijenjanja granica na Balkanu

Pitanje oko toga šta će se desiti najavljenim skupom početkom maja tzv. Vaskršnjim srpskim saborom, te razumljiva nervoza i strah koju generiraju, je previše nategnuta. Naravno, ne smije se zanemariti i potrebno je na ovu ciljanu eskalaciju odgovoriti strateški. Najizglednije je da će se desiti uobičajene nedorečenosti i ucjenjivački zahtjevi - provokativne manifestacije koje ne smiju mrdnuti od uobičajenog okvira. Šta su do sada polučili silni mitinzi, zastave, neustavne proslave i parade militarizma osim održavanja napetosti.

Vučić i Dodik dobro znaju da nema mijenjanja granica na Balkanu. Ne može se to desiti bez krvi i rata, a svjesni su kako su završili oni čije politike danas nastoje revitalizirati! Za razliku od 1990-ih kada su bili neuporedivo moćniji, danas je ta moć uglavnom na nivou isprazne mrzilačke retorike. Znaju dobro da te riječi ne mogu pokriti silom koju je imao Milošević, a sadašnja Putinova je prilično nepouzdana i zaglavljena u Ukrajini. Održanje tenzija i političkih blokada su krajnji dometi ruskog malignog utjecaja. 

Zlo koje se više od tri decenije uzgaja na agresivnom ekspanzionizmu, a čije se pogubne posljedice sistematskim negiranjem i lažima relativiziraju, kulminirat će tamo gdje je uzgojeno. Dosad su to sva ljudska i historijska iskustva potvrdila!

Srbiju njen sadašnji predsjednik Vučić ne vraća na Miloševićeve postavke! Zapravo, on i njegovi prethodnici, uz jedan kratkotrajni izuzetak, već tri i po decenije svim silama i sredstvima održavaju Srbiju, pa i cijeli srpski narod na temeljnim postavkama Miloševićeve politike iz 1990-ih, a ona je na prostorima bivše Jugoslavije iza sebe ostavila stotine hiljada ubijenih, milione prognanih i ogromna razaranja. Ta politika je agresivno-ekspanzionistička i nacional-šovinistička, koja istovremeno sav svoj narativ bazira na tezi o ugroženosti Srba i mantri kako je čitav svijet okrenut u zavjeru protiv srpskog roda.

Safet Oručević je bivši gradonačelnik i dogradonačelnik Mostara, u periodu od 1994. do 2002. godine; čovjek koji je u najkritičnijem periodu agresije na Mostar odlučio vratiti se u svoj grad i zajedno s ostalim patriotama konsolidirati odbranu Bosne i Hercegovine u njenom južnom regionu, a nakon okončanja rata i potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma bio je jedan od vodećih ljudi reintegracije, pomirenja i obnove Mostara. Trenutno obnaša dužnost direktora Centra za mir i multietničku saradnju - Mostar.

U ovom tekstu se istražuje na koji način se u javnom diskursu stvaraju i održavaju stereotipi o religiji. Tekst se bavi kompleksnim odnosom između religije, stereotipa i javnog prostora, ističući kako se religija često pogrešno prikazuje kao izvor nasilja i sukoba. Autor naglašava važnost pravilnog razumijevanja i interpretacije religije, kao i nužnost međureligijskog dijaloga u prevazilaženju predrasuda i stereotipa, a posebno se fokusira na ulogu medija i obrazovanja u tom procesu.

Zastupnica u Europskom parlamentu i bivša ambasadorica Bosne i Hercegovine Željana Zovko je u Evropskom parlamentu Stari most u Mostaru pokušala predstaviti kao “hrvatsku kulturnu baštinu”

Kada ovaj broj našeg lista izađe bit će tačno 40 dana od početka najnovije etape sukoba u Palestini, koja bi, po intenzitetu borbi, te dosadašnjim crnim brojkama poginulih, ranjenih i prognanih, mogla biti najteži rat od kako je zvanično otpočeo ovaj najduži moderni konflikt 1948. godine.

U novom broj Preporoda donosimo intervju s Mensurom Karadžom direktorom Uprave za pravne i administrativne poslove Rijaseta

Intervju za IIN Preporod člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine prof. dr. Denisa Bećirovića povodom 1. marta, Dana nezavisnosti naše domovine

Evropska unija je 15. decembra prošle godine jednoglasno odlučila da odobri kandidatski status Bosni i Hercegovini. O ovoj odluci smo razgovarali s prof. dr. Elmirom Sadikovićem, šefom Odsjeka za politologiju na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Sarajevu

- Ponizno sam dirnut poštovanjem i ljubaznošću i to me motivira da dalje istražujem nove puteve i prilike za jaču međuljudsku povezanost između Malezije i Bosne i Hercegovine, kaže u razgovoru za naš list Raja Saifful Ridzuwan bin Raja Kamaruddin, ambasador Malezije u Bosni i Hercegovini

Stranica 1 od 5

Sadržaj dozvoljeno prenositi uz naznaku izvora: Preporod novine