digital-naslovna-skracena.jpg
mobitel-banner-naslovna.jpg
leksikon-banner-za-homepage1.gif

Škola budućnosti: Prestiž koji raste 25 godina

Autor: Novembar 02, 2020 0

25. godišnjica rada prestižne Prve bošnjačke gimnazije

Ove godine Prva bošnjačka gimnazija u Sarajevu obilježava značajan jubilej – 25 godina od početka rada. Riječ je o prestižnoj školi koju je osnovala Islamska zajednica i jedinoj javnoj obrazovnoj ustanovi u BiH koja nudi  i svjetski poznat Cambridge program 

Prvu bošnjačku gimnaziju u Sarajevu, dobitnicu Šestoaprilske nagrade Grada Sarajeva i sada registriranu Cambridge međunarodnu školu, osnovao je 1995. godine Sabor Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini. Na ovaj način pripada mreži obrazovnih institucija Islamske zajednice i može se smatrati mladicom tradicije kojoj pripadaju najstarije obrazovne institucije na ovim širim balkanskim prostorima. Iz tog razloga, ova javna ustanova generira nova pitanja i nove odgovore. 

O tome nam je više kazala direktorica Prve bošnjačke gimnazije Naida Hota-Muminović. „Zato ju je Islamska zajednica i osnovala – da iznjedri nove generacije hrabrih ljudi koji hoće, mogu, žele i umiju mijenjati svijet na bolje. Prva bošnjačka gimnazija ima konekciju na mrežu koju čine više od 10.000 škola u preko 160 zemalja u svijetu, a koje rade po zahtjevnim nastavnim planovima i programima koji se kreiraju na Univerzitetu u Cambridgeu. Dakle, ta mala lađa otisnula se u duboka mora i odlučila isprobati začine izvrsnosti koji nisu nužno iz ovih krajeva, već su u kolijevkama znanja koja danas upravljaju savremenim svijetom“, kazala je direktorica Naida te istakla jednu bitnu korelaciju, a to je da je Prva bošnjačka gimnazija nastala 1995. godine, odnosno počela je s radom u septembru 1995. godine nakon završnog čina genocida nad Bošnjacima u julu 1995. godine u Srebrenici. Bila je to četvrta godina strašne opsade Sarajeva. Grad je bio na izdisaju i prolazio je nezamislive patnje. 

„Jedan od odgovora na sve to bio je predanost obrazovanju mladih koji će tragati za pravdom i za nastavkom života u prelijepom koloritu različitosti koju baštini Bosna i Hercegovina. Iako je Bosna iskusila tešku agresiju, podržanu indiferentnošću sinova i kćeri onih očeva koji su pisali Univerzalnu deklaraciju o ljudskim pravima, ipak je i tada, a i sada jasno da su Bošnjaci odlučni da na ovim prostorima opstanu, da traju i da ostanu posvećeni istinskoj zadaći koju je Bog povjerio ljudima – On nas je stvorio različitim da bismo se međusobno upoznavali.  Sve druge hegemonističke težnje, naprosto nemaju i neće, ako Bog da, nikada imati šansu. Eh zato i otuda je ime ove gimnazije“, pojasnila je direktorica.             

Svaki od navedenih statusa Prve bošnjačke gimnazije donosio je mnoge prilike, pogodnosti i generalno – sreću za kolektiv. Istovremeno, povodom svakog od ovih pobrojanih statusa Prve bošnjačke gimnazije često je doživljavala kritike, ponekad i napade, a rijetko prava, iskrena pitanja da ih pojasni. Ipak, to je samo pokazatelj da ova škola specifično boji odgojno-obrazovni prostor, a samim tim i budućnost našeg društva. Da je Prva bošnjačka gimnazija bezbojna i troma, ne bi ni bila zanimljiva i aktuelna. 

10. Delegacija PBG a na Loudoun International Youth Leadership Summit SAD

Status Prve bošnjačke gimnazije u školstvu

Mnogi, koji poznaju rad ove javne institucije, znaju kazati da je ova škola u samom vrhu među naprestižnijim i najuspješnijm školama u Kantonu Sarajevo. U taj vrh ovu školu dovela  je izvrsnost. Izvrsnost ima svoju cijenu, ali donosi i mnoge prednosti. To je jedan put traganja za obascima koji će svaki „stari“ posao učiniti boljim i svježim. Mala tajna velikog uspjeha jeste da se pokušaju nadmudriti obrasci koji koče progres  i da se kreiraju novi koji će dovesti do uspjeha. Taj put na kojem se uvjeravaju drugi u obećavajuća rješenja vrlo je zahtjevan, ali to Prva bošnjačka gimnazija radi od samih svojih početaka. Za to ima pretpostavke, jer temelji  Prve bošnjačke gimnazije su dobri. Teško je kazati da je to tako u ostalim projektima i poslijeratnim poduhvatima. 

„Kada u jednom kolektivu imate lidere u obrazovanju – a kolektiv Prve bošnjačke gimnazije jeste takav, kada imate učenike koji imaju neslućene mogućnosti – a učenici Prve bošnjačke gimnazije jesu takvi, tada morate prostrijeti mapu u kojoj će se sve izvrsne inicijative razraditi, poredati, uklopiti u školsku infrastrukturu. Te se inicijative sučeljavaju sa drugim izvrsnim inicijativama, neke su komplementarne, pa uštede vrijeme, novac, ljudske resurse, neke su tako nove da im trebate napraviti potpuno novi prostor. Ta mapa je magnet za izvrsne mlade ljude koji se ne plaše isprobati svoje mogućnosti. Uz to sretni smo što je naša profesija po svojoj definiciji misionarska. Biti učitelj, a ne prepoznati misiju u svakom svom danu, svom nastavnom času, za to biste morali biti posebno talentirani. (smijeh) Ali kada otvorite svoje srce, ugledate te mlade ljude kako čekaju da im predate znanja i date zadatke da vježbaju stečene vještine, olakšavate teške procese spoznaje, onda vam ne treba puno napora da shvatite da vi po definiciji – kao učitelj - popravljate svijet.  Nema puno takvih profesija i bila bi prava šteta raditi u prosvjeti, a ne biti u misiji“, kazala je direktorica Hota-Muminović. 

Diploma Prve bošnjačke gimnazije

Kada smo pitali kolektiv ove škole na što su posebno ponosni kada je riječ o radu Bošnjačke gimnazije kazali su da je riječ o školskoj kulturi. Učenici ove škole su u javnosti prepoznatljivi po lijepom ponašanju. Ali u tome učestvuju svi: od portira na ulaznim vratima do direktorice koja na kraju potpisuje svjedočastvo i diplomu. Drugim riječima, iza tog uspjeha stoji cijela škola, cjelokupno osoblje. Svima je podjednako važno blagostanje učenika i njihov najbolji interes da dobiju kvalitetno obrazovanje i brendiran odgoj. 

Pored toga što ova škola omogućava učenje po Cambridge međunarodnom programu, učenici ove škole u najboljem svjetlu predstavljaju na raznim takmičenjima ne samo školu, nego i Bosnu i Hercegovinu. 

„Svaki učenik donese neki svoj talent u školu. Na nama je da taj talent prepoznamo i da učeniku pomognemo da ga razvije. Mnoštvo je prilika za razvoj talenata: školski klubovi, praktični radovi učenika, pravilan odabir izbornog područja i drugo. Međutim, ima jedan broj učenika koji uživaju u natjecanjima. Oni vole taj adrenalin ranglista, iščekivanja rezultata, uzbudljivog procesa upoznavanja najizvrsnijih vršnjaka koji vole oblast za koju i sami imaju afiniteta. Eh, za takve imamo poseban Program za takmičare. Takve učenike, uz pomoć Osnivača – Islamske zajednice i uz pomoć naših alumnista, stipendira škola, posebno ih nagrađuje i kreira posebne aktivnosti za njih. Zašto? Zato što nam je važno da u svojim redovima imamo buduće lidere u raznim oblastima. To su mladi ljudi koji će sigurno napraviti neku razliku u svijetu. Takvima želimo dati diplomu Prve bošnjačke gimnazije i propustiti ih kroz naš odgojni koncept. Oni će svojim čestitim radom i postignućima promovirati i vrijednosti koje im je škola ponudila, a tako će jačati diplomu Prve bošnjačke gimnazije. Uvijek im naglašavamo da budu kolegijalni i fer na takmičenjima i da grade jake veze sa vršnjacima-takmičarima iz drugih škola – oni će prije ili kasnije sarađivati na zajedničkim projektima“, kazale je direktorica Hota-Muminović.

2. Savremena nastava

Specifičnost infrastrukture škole

Prva bošnjačka gimnazija, pored standardnih školskih sadržaja, ima i restoran, mesdžid, te stomatološku ambulantu. Prostor škole uređivan je uz svijest da i ambijent odgaja. Prostor koji je čist, funkcionalan i koji nudi toplinu, uvijek je poticajan.  Ovi prostori imaju još jednu svoju bitnu ulogu: oni su tu da učenici ostvare svoja prava - pravo na zdravlje, na duhovnost, na korištenje resursa u potrazi za znanjem. 

Dakle, Prvu bošnjačku gimnaziju pohađaju učenici koji su različitih navika i praksi, pa i svjetonazora. Iako većina učenika Prve bošnjake gimnazije dolazi iz porodica u kojima se prakticira i nastoji živjeti vjera, tu nema prostora za bilo kakvo nametanje. Svako je dobrodošao!

Poslije konzumiranja obroka u školskom restoranu, koji je obavezan i ima specifičan koncept, neki učenici će svoju pauzu provesti u mesdžidu, drugi u biblioteci, treći u sportskoj sali, četvrti u bašti svirajući gitaru, neki stignu mnogo toga pomiješati. Zna se šta ne smiju, a od ovog što smiju, što se nudi, mogućnosti imaju mnogo i svako bira što mu je drago. U tome je ljepota Prve bošnjačke gimnazije. 

Broj učenika

Ove godine u prvi razred upisano je pet odjeljenja, ukupno 125 učenika i učenica. Prvi dojmovi profesora o njima su vrlo afirmativni. Izgleda da je i ova generacija obećavajuća.  Zadnja, dvadeset i druga generacija, ispraćena je u junu ove godine u pandemijskim uvjetima, ali ipak svečano i nezaboravno. Do sada 2.400 alumnista nosi diplomu Prve bošnjačke gimnazije. Neki od alumnista stipendiraju učenike Prve bošnjačke gimnazije koji su u težoj materijalnoj situaciji. Neki pomažu programe škole. Neki su donatori opreme i nastavnih učila. Neki su posvećeni umrežavanju i jedni druge podstiču da zajedno rade na projektima koji će donijeti blagodat široj društvenoj zajednici. Zanimljivo je da ih ni činjenica da sada žive i rade u inozemstvu, pa čak i u dalekoj Americi, nisu obeshrabrili da budu u službi svojoj domovini. Štaviše, stepen zainteresiranosti takvih alumnista je na veoma visokom nivou. Ova umreženost je rezultat napora ove škole.

„Znam da smo jedina škola koja je razvila softver za umrežavanje naših alumnista. Tako alumnisti koji se registruju mogu brzo pretražiti bazu, napraviti kontakte, steći prilike i dobiti informacije.  Naravno, i naši alumnisti se suočavaju sa negativnim trendovima u našem društvu, ali sigurna sam da su spremni da budu kreatori, a ne samo konzumenti okolnosti koje ih okružuju. Neznalice će se morati, prije ili kasnije skloniti. Kao i oni sebični, koji misle samo na svoj lični interes. Mi smo naše učenike učili da se kvalitet društva mjeri na samim marginama društva, tamo gdje žive najslabiji i nezaštićeni“, zaključila je direktorica Hota-Muminović.

Inače, 25. godišnjica ove škole započela je svečanošću koju je kreiralo Udruženje „Alumni Prve bošnjačke gimnazije“, što je kuriozitet, jer svečanost organiziraju učenici koji nose diplomu ove škole. Proslava će trajati cijelu školsku godinu – kroz prigodne sadržaje i aktivnosti. U planu je i jedna naučna konferencija koju će upriličiti alumnisti koji se bave naučno-istraživačkim radom. Centralna svečanost bit će posvećena promociji foto-monografije povodom jubileja.

Sadržaj dozvoljeno prenositi uz naznaku izvora: Preporod novine