Proglas muftije IZB Australije: Teror nije uperen samo protiv muslimana već i protiv najsvetijih vrijednosti čovječanstva

Džamija u Novom Zelandu Džamija u Novom Zelandu
Proglas Jasmina ef. Bekrića, muftije Islamske zajednice Bošnjaka  u Australiji, povodom terorističkoga čina u Novom Zelandu u kojem su ubijeni muslimani za vrijeme džume namaza 
 
U ime Rijaseta Islamske zajednice u BiH, u ime našega duhovnog vođe reisu-l-uleme Huseina ef. Kavazovića, te bosanske Islamske zajednice Australije i Novog Zelanda, kao njen muftija, u ime svih Bošnjaka koji žive u ovom dijelu svijeta izražavam duboko saučešće porodicama, prijateljima i najmilijim onih nevinih žrtava koji su mučki ubijeni u vrijeme obavljanja džume namaza u dvije džamije u gradu Christchurch u Novom Zelandu.
 
Oni su ubijeni u momentu kada su bili najranjiviji, bespomoćni za vrijeme džume namaza, u trenutku kada su se predali svome Tvorcu Allahu dž.š. i kada su njihova tijela, aa njihov misli i duše bili okrenuti ka Gospodaru, Svemogućem Allahu, dž.š.
 
Naše misli i osjećanja saučešća su ovoga momenta s porodicima i rodbinom stradalih kao i sa muslimanima grada Christchurch i Novog Zelanda u ovim teškim trenucima bola i patnje. Saznajemo da je počinilac ovog gnusnog zločina državljanin Australije a njegovi saučesnici rasisti, bijeli rasni supremacisti koji nisu pokazali ni trunke suosjećanja sa nevinim žrtvama niti priznaju monumentalnost ovog zločina masovnog ubistva nevinih ljudi na namazu. Oni uopće nisu ničim dali do znanja da je ono što su činili veliko zlo, pogrešno i anticivilizacijski čin.
 
Naprosto je nemoguće odabrati pravu riječ koja bi mogla opisati ozbiljnost i silinu ovog zločina protiv bespomoćnih ljudi, naše braće muslimana, čiji je jedini grijeh bio taj što su se odazvali svome Gospodaru na džumu namaz da bi potom u džamiji bili ubijeni.
 
Sa velikim bolom, tugom i zaprepašćenjem pokušavamo shvatiti težinu ovog zločina koji se  dogodio u terorističkom napadu na vjernike muslimane džamija Al Noor i Linwood. Molimo Svevišnjeg Boga da porodicama ubijenih ublaži bol i patnju, a one koji su preživjeli, a ranjeni su, pomogne pri ozdravljenju i oporavku. Teško je shvatiti težinu bola kroz koji prolaze porodice nastradalih nevinih muslimana. S njima se suosjećamo u bolu i tuzi.
 
Osuđujemo najoštrije ovaj gnusni teroristički čin masovnog ubojstva protiv nevinih ljudi, a naše su misli sa braćom i sestrama i prijateljima u Novom Zelandu, dok se istovremeno sami borimo da shvatimo težinu ovog zločina protiv nevinih ljudi. 
 
Pitamo se kako je moguće da se ovakav zločin, ovolikih razmjera, mogao dogoditi u ovako mirnom gradu i državi. Nemamo odgovora na to pitanje. Ovaj akt terora uperen je ne samo protiv nedužnih muslimana već također protiv najsvetijih vrijednosti čovječanstva, humanizma, principa mira, slobode, slobode vjere, društvene harmonije i digniteta čovjeka.
 
Apelujemo na organe vlasti Novog Zelanda da počinioce ovog terorističkog masovnog ubojstva privedu pravdi i kazne ih na način na koji oni zaslužuju.  Čvrsto vjerujemo da će zločinci osjetiti ruku pravde za svoj zločin.
Ovaj teroristički napad samo pokazuje kako smo svi mi kao ljudi ranjivi kao pojedinci, ali i kao zajednica. Teror ovih razmjera desio se na najmanje očekivanom mjestu, na miroljubivom i lijepom jugu Novog Zelanda u gradiću Christchurch, koji nosi ime Isusa i njegove crkve.  S obzirom na ogroman broj 49 žrtava koje su ubijene te s obzirom na ozbiljnost situacije, planiranog zločina, odsustvo samilosti  i grižnje savjesti od strane počinilaca, kao i s obzirom na nemogućnost vlasti i organa sigurnosti da predvide ovaj teroristički čin, spriječe ga i preduhitre, nadaje nam se niz pitanja na koja ne možemo naći odgovore.
 
Milioni dolara poreskih obveznika se danas troše  na razne antiterorističke mjere i programe deradikalizacije i suzbijanja radikalnog nasilnog ekstremizma širom svijeta pa i u Australiji. Uprkos svemu tome mi se još uvijek osjećamo ranjivim i živimo u strahu da se i nama ne desi ono sto se desilo muslimanina Novog Zelanda. Kao musliman osobno se osjećam zapanjenim, zabrinutim za budućnost naše zajednice i njenih vjernika ako se ovaj trend nekažnjeno nastavi. Pitamo se gdje će se dogoditi slijedeći sličan zločin, kada i ko bi ga mogao počiniti.
 
Odgovore na ova pitanja moramo tražiti zajedno. Nema jednostavnih odgovora na teroristički zločin ovakvog razmjera kao što je ovaj u Novom Zelandu. Jedno je pak sasvim jasno, više nismo sigurni nigdje, bez obzira gdje da odemo. Terorizam nema granica i ne diskriminira jedne protiv drugih na osnovu vjere, nacije, boje kože, rase ili etničke pripadnosti.
Pogrešno neki vjeruju, posebno je to prisutno u medijima, koji nas često truju potičući na preispitivanje našeg pluralnog društvenoga modela življenja koji odlikuje tolerancija, harmonija i multikulturalizam u Australiji. Često nam se servira da je terorizam jedino vezan za specifične regije svjeta, Bliski istok, ili pak za određene vjerske skupine i njihova vjerovanja i religijsku praksu.
 
Terorizam se disproporcionalno, nepravedno i često, rekao bih namjerno,  pripisuje samo muslimanima i islamu. Takve tvrdnje smo uvijek odlučno odbacivali kao pogrešne, lažne i tendenciozne. U procesima svaljivanja krivnje za terorizam na jednu vjeru ili jednu grupu vjernika, muslimane, često nas muslimane optužuju da ne činimo dovoljno na planu osude i obeshrabrivanja pa čak i zaustavljanja terorizma, kao da imamo neku magičnu moć.
 
Uvijek smo se isticali po tome da nam je naša sloboda vjere, mira, društvene koegzistencije i harmonične interakcije sa drugima sveta dužnost. Sve vrijeme zagovoramo vrijednost očuvanja mira, slobode, suživota, demokracije. Ipak, danas smo u poziciji da smo zabrinuti za nana budućnost i sigurnost. Kao žrtve genocida koji je preživio naš narod u BiH duboko smo svjesni šta znači ekstremizam, terorizam te vjerska mržnja.
 
Danas nije najbolji trenutak da dublje ulazimo u rasprave u vezi razloga zbog čega su organi sigurnosti bili nesposobni da predvide i spriječe teroristički čin u Novom Zelandu. Kako to da unatoč ogromnim resursima, i naučnim i tehničkim nisu uspjeli spriječiti pokolj nevinih ljudi u džamiji koji su mučki ubijeni na namazu. Ali, ova rasprava se mora nastaviti i to zajedno sa našim sugrađanima, kooperativno sa našim školama, porodicama, džamijama, crkvama, sinagogama, sigurnosnim službama, akademskom zajednicom…
 
Kako bismo pronašli odgovore na ova pitanja i pomogli da se ovakvi zločini ne dogode ponovo, potrebno je da razgovaramo pošteno i iskreno. Potrebna nam je politička atmosfera harmonije i povjerenja.
 
Međutim, proteklih godina i mjeseci svjedoci smo velikih tenzija i pritisaka u medijima, demonizacije muslimana koja nekad poprima histerične razmjere. To se moglo osjetiti u medijima ali i u političkom diskursu koji su vjerovatno doprinijeli da neki pojedinci time budu ohrabreni, indirektno, možda nenamjerno, da se odaju ekstremnom nasilju protiv muslimana i da to shvate kao normalno, čak poželjno, nacionalizirajući to u svojim poremećenim umovima luciferske svijesti, te da pribjegnu upotrebi terora protiv drugih ljudskih bića koje su mediji prethodno dehumanizirali.
 
U tom pogledu često se koristi pravo na slobodu govora kao izgovor za širenje mržnje i netrpeljivosti protiv manjinskih zajednica, u ovom slučaju muslimana, ali i drugih, migranata, authotonih stanovnika ove lijepe i drage nam zemlje. Ono što je posebno zastrašujuće je primjetna, nazvao bih to “mainstreamizacija” rasizma, islamofobije, ksenofobije i drugih zločina baziranih na mržnji drugog i drugačijeg.
 
Sve više postaje jasno da se na političkom horizontu Australije sve više nazire, a ne samo u medijima, jedna zabrinjavajuća tendencija ekstremizma, antisemitizma, islamofobije… iako često prikrivena i obavijena velom slobode govora, ili pak brige za obične građane. Nekada je ova anomalija u prošlosti smatrana marginalnom, ali ona danas postaje dio našeg svakodnevnog političkog mainstreama, kako u Evropi i Americi tako i u našoj Australiji.
 
Posebno nas zabrinjava što neki političari za koje smo držali da su iskreni, kako oni konzervativne tako i neki progresivne provenijencije, danas zagovaraju otvoreno rasizam u želji da ovladaju polugama vlasti, moći i uticaja, a ohrabreni globalnim desničarskim trendovima koji su usmjereni protiv liberalizma i inkluzivnog političkog poretka. Moramo ostati smireni ali oprezni i moramo raditi zajedno sa našom braćom kršćanima, Jevrejima, i drugim religijama, kao i svim humanistima, da bismo se uspješno mogli suprostaviti zlu ekstremnog supremacizma i terorizma koji prijeti da unese razdor, nered, sukob i mržnju i krvoprloliće u našem društvu.
 
Ne smijemo dozvoliti da ovaj gnusni teroristički pokolj muslimana u Christchurchu nanese koprenu na naš vid pa da izgubimo vjeru u vrijednosti mira, pluralizma, suživota. To su vrijednosti u koje vjerujemo i koje dijelimo sa našim sugrađanima drugih vjera. Na njima ćemo ustrajati. To je naša zajednička sudbina. Molimo Allaha da podari sabur porodicam ubijenih muslimana, a nama pomogne da se ujedinimo u dobru.
 
Muftija IZ Bošnjaka u Australiji
 
Jasmin ef. Bekrić
 
© 2017 Preporod All Rights Reserved. Implemented by HudHudPro - Video produkcija